روش دوخت ماسک در خانه+3 الگو دوخت

روش دوخت ماسک در خانه+3 الگو دوخت

ویروس کرونا همچنان در حال تاخت‌وتاز در دنیاست. کادر پزشکی بیمارستان‌ها در سراسر دنیا تلاش می‌کنند که ما انسان‌ها را زنده نگه دارند. واکسن و داروی خاصی هنوز در دسترس نیست. اما روش‌هایی وجود دارد که می‌تواند جلوی بیمارشدن را بگیرد. سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) (امریکا) استفاده از ماسک های پارچه‌ای را هم برای جلوگیری از بیمارشدن مؤثر می‌داند. به‌توصیه این سازمان، زمانی که از منزل بیرون می‌رویم و در مواجهه با افراد غریبه هستیم، باید از ماسک استفاده کنیم. سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها آموزش دوخت ماسک پارچه‌ ای را هم منتشر کرده تا همه بتوانند به‌سادگی ماسک بدوزند و ماسک بزنند. در این مطلب 3 روش اصولی برای آموزش دوخت ماسک پارچه‌ای را آموزش خواهیم داد.

خودمان ماسک بدوزیم، ماسک بزنیم

ضرورت استفاده از ماسک در مکان‌هایی بیشتر می‌شود که امکان فاصله‌گذاری اجتماعی کاهش پیدا می‌کند. بسیاری از افراد بهانه می‌آورند و نداشتن بودجه کافی یا دسترسی به ماسک‌های آماده را دلیل استفاده‌نکردن از آنها می‌دانند. اما اگر بدانند که خیلی راحت و ساده می‌توان نحوه دوختن ماسک پارچه ای را یاد گرفت، دیگر هیچ بهانه‌ای برایشان باقی نمی‌ماند. در این مقاله سه روش آموزش دوخت ماسک پارچه ای را می‌خوانید. دو روش نخست را سازمان پیشگیری و کنترل بیماری‌ها آموزش داده و روش آخر هم ماسکی ساده است که می‌توانید با یادگرفتن تهیه آن، از خودتان مراقبت کنید.

بنا به گفته سازمان پیشگیری و کنترل بیماری‌ها استفاده عموم افراد جامعه از ماسک‌های پارچه‌ای درصد احتمال انتقال و شیوع ویروس کرونا را بسیار کاهش می‌دهد. با تکه‌‌پارچه‌ای کوچک می‌توانیم جان خودمان، عزیزان‌مان و افراد دیگر جامعه را نجات بدهیم. کار سختی که نیست؛ پس چرا دست‌به‌کار نشویم؟

 
 
 

روش اول برای آموزش دوخت ماسک پارچه ای

وسایل لازم

 • دو تکه پارچه مستطیلی 16 در 25 سانتی‌متری نخی؛
 • دو عدد کِش باریک 16 سانتی‌متری (با این ابزار می‌خواهیم بند یا کِش ماسک را بسازیم که پشت گوش‌ها قرار می‌گیرد. از کش موی سر، کش‌های موی پلاستیکی، نخ یا بندی پارچه‌ای هم می‌توانید استفاده کنید)
 • نخ و سوزن یا سنجاق سر؛
 • قیچی؛
 • چرخ‌خیاطی.

همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد، این روش از آموزش ماسک پارچه ای در سایت رسمی سازمان پیشگیری و کنترل بیماری‌ها منتشر شده است؛ پس می‌توان به آن اعتماد کرد.

 

مراحل کار در روش اول، به این شرح است:

قدم نخست

دو قطعه مستطیل 16 در 25سانتی‌متری از یک پارچه نخی جدا کنید. بهتر است از پارچه‌های نخی محکم بهره ببرید؛ یعنی پارچه‌هایی که در آنها تار و پود به شکل بسیار درهم‌تنیده‌ای بافته شده‌اند. پارچه‌های 100درصد نخی برای دوخت ماسک بهترین گزینه‌ها هستند. حتی اگر دسترسی به هیچ پارچه‌ای ندارید، از پارچه تی‌شرت‌های قدیمی‌تان استفاده کنید.

دو قطعه پارچه مستطیلی را روی هم قرار دهید و آنها را به هم بدوزید. طوری این دو را به هم بدوزید که انگار فقط یک تکه پارچه مستطیلی در اختیار دارید.

قدم دوم

به اندازه نیم سانتی‌متر از لبه تکه پارچه‌ مستطیلی را تا بزنید و بدوزید. البته این تازدن باید از سمت طول مستطیل باشد. به اندازه 1٫25 سانتی‌متر از طرفین عرض مستطیل هم تا بزنید و بدوزید.

قدم سوم

قطعه کِش‌ها را از داخل بخش‌ تاشدۀ عرض ماسک رد کنید. برای ردکردن کش یا نخ از آن قسمت پارچه نخی مستطیلی، از سوزن یا یک سنجاق سر استفاده کنید. زمانی که کش را رد کردید، دو سر آن را که بیرون می‌ماند به هم گره بزنید.

قدم چهارم

در این مرحله از آموزش دوخت ماسک پارچه ای باید کِش‌هایی را که داخل لبه تاشده ماسک مستطیل وارد کرده بودید، به‌آرامی از طرفین بکشید تا کش درون بخش تاشده ماسک جا بیفتد و محکم شود. با این کار روی سطح پارچه مستطیلی هم چین‌خوردگی‌هایی به‌ وجود می‌آید. حالا می‌توانید ماسک را روی صورت‌تان بگذارید و بنا به اندازه و ابعاد صورت خود، ماسک را تنظیم کنید. بعد از اینکه متوجه شدید ماسک و بند آن در چه حالتی به‌طوری مناسب روی صورت‌تان قرار می‌گیرند، با دو کوک سوزن و نخ، کش را در نقطه مناسب به رأس‌های مستطیل پارچه ماسک بدوزید.

 

روش دوم برای آموزش درست‌کردن ماسک پارچه ای

این ماسک را سازمان پیشگیری و کنترل بیماری‌های آمریکا (CDC) معرفی کرده و آموزش داده است. این ماسک پارچه ای نیازی به دوخت‌ودوز ندارد.

 
 

وسایل لازم

 • دستمال سر، تی‌شرت قدیمی، یک تکه پارچه نخی مربعی (با ابعاد تقریبی 25 در 25 سانتی‌متر)؛
 • دو کِش پلاستیکی یا کِش موی سر؛
 • قیچی (برای بریدن تکه‌ای مربعی از پارچه تی‌شرت یا…).

 

مرحله نخست

دستمال سر یا تکه پارچه مربعی که در اختیار دارید از وسط تا کنید:

مرحله دوم

حالا پارچه تاشده‌ای را که در اختیار دارید دوباره از طرفین به‌سمت داخل تا بزنید، مطابق شکل زیر:

مرحله سوم

حالا دو کش پلاستیکی یا کش موی سر را با فاصله 15 سانتی‌متر از هم در دو طرف ماسک بگذارید.

مرحله چهارم

در این قسمت از آموزش ماسک پارچه ای باید دو طرف پارچه مستطیلی را به‌سمت داخل تا بزنید.

مرحله پنجم

در نهایت ماسکی به شکل زیر در اختیار خواهید داشت:

 

خیلی راحت و ساده، بدون نیاز به آشنایی با دوخت ماسک پزشکی و با امکانات کم، تهیه ماسک محافظ برایتان مقدور می‌شود. شما صاحب ماسکی خواهید شد که می‌تواند تا حد زیادی از شر ویروس کرونا خلاصتان کند.

 

روش سوم برای آموزش دوخت ماسک پارچه ای

علاوه بر دو روشی که سازمان پیشگیری و کنترل از بیماری‌ها پیشنهاد داده‌ است، روش دیگری هم وجود دارد که آشنایی با آن خالی از لطف نیست.

وسایل لازم

 • پارچه نخی؛
 • کش یا بند؛
 • سوزن ته‌گرد؛
 • نخ‌وسوزن یا چرخ‌خیاطی؛
 • کاغذ الگو.

مرحله نخست

ابتدا باید الگوی ماسک را روی پارچه بکشید. می‌توانید اندازه‌های ماسک را متناسب با ابعاد صورت‌تان در نظر بگیرید.

مرحله دوم

پارچه را برش بدهید. الگوی کاغذی را روی پارچه‌ای بگذارید که دولایه تا شده است. در این صورت با کشیدن الگوی ماسک روی پارچه و بریدن آن، 4 تکه جداگانه از پارچه را خواهید داشت که دو عدد از آن برای بخش بیرونی ماسک استفاده می‌شوند و دو عدد دیگر هم لایه درونی ماسک را می‌سازند.

مرحله سوم

تکه‌های پارچه را از وسط به هم بدوزید. قسمت درز پارچه که از دوختن دو تکه پارچه به هم ایجاد می‌شود باید کاملا صاف باشد. اگر اضافه پارچه‌ای در این بخش وجود دارد و دوخت درز طوری بوده که در این بخش اضافه‌پارچه‌ای به وجود آمده است، حتما آن را ببُرید. بهتر است که بعد از دوختن هر چیزی، روی درزهای آن اتو هم بکشید تا صاف و مسطح شود.

مرحله چهارم

دو لایه درونی و بیرونی ماسک را به هم متصل کنید. دقت داشته باشید که درز لایه‌ها کاملا روی هم قرار بگیرد.

مرحله پنجم

لبه‌های بالایی و پایینی ماسک را به هم بدوزید.

مرحله ششم

ماسک را برعکس کنید و ببینید که باید چطور روی بخش‌های مختلف آن اتوکشی کنید تا کاملا صاف شوند. می‌توانید لبه‌های ماسک را که کوک زده بودید، پس‌دوزی کنید. کم‌کم ماسک در حال نزدیک‌شدن به شکل نهایی خود است.

مرحله هفتم

لبه‌های بیرونی ماسک را ابتدا به اندازه نیم سانتی‌متر و بعد از آن، به اندازه یک سانتی‌متر تا کنید. سپس روی آنها اتو بکشید. این بخش همان کانال و قسمتی است که می‌خواهید بند ماسک را از آن عبور بدهید. پهنای این بخش باید دست‌کم یک سانتی‌متر باشد تا کش یا بند بتواند از آن رد شود.

مرحله هشتم

حالا قسمت کانال عبوری بند یا کش را بدوزید.

مرحله نهم

کش یا بند را از دو طرف ماسک رد کنید. طول بند یا کش با توجه به اندازه صورت و گوش‌ها و راحتی خودتان انتخاب می‌شود؛ مثلا می‌توانید بند یا کش 19سانتی‌متری تهیه کنید.

کش یا بند را که رد کردید، دو سرش را گره بزنید تا حالت حلقه پیدا کند و بتوانید آن را پشت گوشتان بندازید.

 

نکات مهم درباره ماسک‌های پارچه‌ای

زمانی که از ماسک‌های پارچه‌ای استفاده می‌کنید، باید به نکات زیر کاملا توجه کنید:

 • ماسک باید کاملا روی صورت‌تان بخوابد اما راحت‌بودن آن و فشار نیاوردن به صورت و گوش‌ها هم مهم است؛
 • ماسک باید تمام دهان و بینی را کاملا بپوشاند؛
 • ماسک باید به‌کمک کش‌ها و بندهای دو طرف آن، راحت ثابت و محکم شود؛
 • ماسک باید شامل چندلایه پارچه باشد؛
 • ماسک باید امکان تنفس بدون محدودیت را در اختیارتان بگذارد؛
 • ماسک پارچه‌ای ماسک قابل‌شست‌وشو است؛ یعنی آن را می‌توانید به‌راحتی بشویید و با خشک‌کن خشک کنید، بدون اینکه خراب شود یا شکلش را از دست بدهد.

استفاده از ماسک می‌تواند ناجی همه ما باشد. پس چرا با این روش‌های ساده ماسک نسازیم و خود را در معرض خطر قرار بدهیم؟

 

منبع: chetor

نظرات

نظرخود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

نظرات سایر دوستان