چند نکته اساسی که زندگی مشترک تان را پایدار می کند

چند نکته اساسی که زندگی مشترک تان را پایدار می کند

شاید مهم ترین شخص زندگی بالای 90 درصد افراد متاهل همسر آنها باشد. به عبارتی همسر کسی هست که زندگی هر روز و هر ساعت را با آن هستیم. از این روباط بین همسر از اهیمت بالایی برخودار است.

برای اینکه در رابطه زناشویی موفق عمل کنیم باید بتوانیم علاوه بر اینکه هر نفر از زوجین خودش را توسعه فردی دهد و رشد کند باید روابط بین همدیگر را نیز توسعه دهند.

وارن بافت که سومین مرد ثروتمند جهان است جمله ای دارد که اهمیت روابط زناشویی را به آشکارا نشان می دهد. او در نشست سالانۀ برک‌شایر در سال 2009 به سهام‌داران در رابطه با روابط زناشویی اینگونه بیان می کند:

«فرد مناسبی را برای همسری خود انتخاب کنید. فردی که بتواند تغییرات قابل توجه مثبتی را در زندگی شما به وجود بیاورد. این انتخاب روی اراده و خواسته شما در تمام جوانب زندگی شما تاثیر خواهد گذاشت. این توصیه را جدی بگیرید.»

 

1. در صحبت های تان بیشتر از جملات مثبت و انرژی زا استفاده کنید

دکتر گاتمن، یک مشاور در زمینه روابط انسانی است. او صاحب مؤسسۀ گاتمن است.

دکتر گاتمن عقیده دارد که زوج‌های شاد در مکالمات‌شان با هم  5 برابر بیشتر از سایر زوجین از جملات مثبت استفاده می کنند. (به‌ویژه در بحث‌هایی که راجع به مشکلات دارند).

دکتر گاتمن می‌گوید: «یک رابطه خوب دارای جوی مثبت و پرانرژی است.»

او عواطف را به حساب بانکی تشبیه می‌کند و سپرده‌گذاری مداوم در حساب بانکی عاطفی را به زوج‌ها توصیه می‌کند.

 

2. عیب جویی از همدیگر عامل اصلی طلاق

دکتر گاتمن کتابی دارد تحت عنوان :«کلینیک ازدواج». او در این کتاب عیب‌جویی همسران از همدیگر را یکی از چهار عامل اصلی طلاق معرفی می‌کند (داشتن حالت تدافعی، تحقیر کردن و فرار از گفت‌وگو دیگر عوامل طلاق هستند).

البته در اینجا ممکن است یک سوء تفاهم بین دو کلمه عیب جویی و انتقاد بین زوجین پیش بیاید. باید بدانید که عیب‌جویی و انتقاد با هم تفاوت های وجود دارد. بزرگترین تفاوت عیب جویی و انتقاد این است که انتقاد باعث ساخته شدن می شود و عیب جویی نوعی تخریب به حساب می آید. انتقاد یعنی شما از یک موضوع خاصی از جانب طرف مقابل تان نارحت هستید و این ناراحتی ربطی به شخصیت طرف مقابل ندارد در حالی که عیب جویی دقیقا شخصیت طرف مقابل را مورد حمله قرار می دهد.

 

3. تفریحات مشترک داشته باشید

موسسه "مایو" مطالعه ای در رابطه با تاثیر تعامل اجتماعی همسران باهم در ورزش های گروهی بر طول عمر انجام داده است. نتیجه این مطالعه نشان می دهد که همسرانی که با هم ورزش هایی مثل تنیسریال بدمینتون می کنند، عمر طولانی تری نسبت به زوجینی که ورزش های انفرادی مثل دویدن انفرادی انجام می دهند، دارند. 

 

جیمز اوکیف یکی از انجام دهندکان این تحقیق در مصاحبه ای به مجلۀ تایمز  در رابطه با این موضوع اینگونه می‌گوید:

« برای بالا بردن سطح سلامتی تان، افزایش طول‌عمرتان و تناسب اندام تان، ورزش کنید، اما می توانید با قرار گذاشتن های ورزشی عاشقانه و انجام ورزش با همسرتان، از سطح سلامتی بالاتر و طول عمر بیشتری نسبت به حالت انفرادی، برخودار شوید.»

 

چند نکته اساسی که زندگی مشترکتان را پایدار می کند

 

4. روابط عاطفی خودتان را تقویت کنید

برای اینکه یک ازدواجی پایدار باشد شرایط گوناگونی نیاز است. این شرایط در حالت کلی به دو دسته شرایط فیزیکی و شرایط احساسی و عاطفی تقسیم بندی می شود.

برای یک زندگی ایده آل باید هر دو شرایط فراهم باشد. وقتی از لحاظ احساسی و عاطفی به هسمرتان نزدیک تر باشید می توانید روابط فیزیکی و جنسی بهتری نیز داشته باشید.

نزدیک شدن همسران از لحاظ عاطفی به همدیگر باعث می شود که بتوانند در افکار و عقاید و امید ها و ترس ها و خواسته ها نیز با همدیگر سهیم باشند و کاملا همدیگر را درک کنید.

 

5. در هنگام بحث و جدل سعی کنید بی طرف باشید

کتابی در زمینۀ روانشناسی اجتماعی وجود دارد تحت عنوان «ازدواج‌های یا همه یا هیچ: ازدواج های موفق چگونه‌اند؟»

نویسنده این کتاب الی فینکل است.  فینکل در این کتاب، به مخاطبان یاد می دهد که چگونه در بحران ها برخورد داشته باشند. یکی از این راهبردها بی‌طرف بودن است.

فینکل می‌گوید: زوجین به هنگام بحث و جدل باید مثل شخصی بی‌طرف از بیرون به مسائل نگاه کنند. بی‌طرف بودن از بالا گرفتن بحث‌ و جدل بین زوجین پیشگیری می‌کند.

 

6. مرور خاطرات، اوقات تان را شیرین می کند

به یاد آوردن خاطرات شیرین راهکار مناسبی برای افزایش روابط احساسی بین همسران، هستند. سعی کنید به یاد روزهایی بیفتید و از روزهایی صحبت کنید که باعث خنده شما و همسرتان می شود.  این کار را زیاد انجام دهید.

مطالعه ای در مجلۀ «انگیزه و احساس» منتشر شده است که نشان می‌دهد زوج‌هایی که خاطرات خنده‌دارِ خود را بیشتر باهم مرور می‌کنند، رضایت بالاتری از رابطۀ خود دارند.

روانشناسان این استراتژی را «مرور خنده‌ها» می‌نامند.

 

7. ماجراجو باشید

اگر روابط تان با همسرتان کسل کننده است سعی کنید به دنبال سرگرمی های دونفره هیجان‌انگیز باشید. این کار ساده می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد و فواید زیادی هم به دنبال خواهد داشت.

در کتاب «ازدواج‌های یا همه یا هیچ» نوشته الی فینکل در رابطه آمده است:

روان‌شناسان می‌گویند رفتنِ دونفره به کلاس‌های هنری یا سفر باعث افزایش کشش جنسی بین همسران و افزایش رضایتمندی از رابطه می‌شود.


نظرات

نظرخود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

نظرات سایر دوستان